ספרייה

לשבת על הספה ולקרוא ביחד ספר עם הילדים, עבור רובנו זו חוויה רגילה ויומיומית. לא בשביל ילדי אלי”ע ובני משפחותיהם. ילדים עם לקות ראייה או עם עיוורון מתקשים ולפעמים פשוט לא יכולים ליהנות מספר באותו אופן שילדים רואים יכולים.

אנחנו עושים ככל הניתן כדי לאפשר לילדי אלי”ע חווית ילדות שלמה, בדיוק כמו לכל ילד אחר בן גילם. לכן, פתחנו עבורם ספריה מונגשת, כרגע בסניף ירושלים בלבד, המותאמת בדיוק עבורם. בספריה ישנם ספרי ילדים שכולנו מכירים ואוהבים, האריה שאהב תות, מעשה בחמישה בלונים, תירס חם, כספיון ועוד ועוד, ההבדל הוא שהספרים הללו מונגשים. כלומר, הספרים כתובים בכתב ברייל בנוסף לכתב הרגיל, כדי שגם ההורה וגם הילד יוכלו לקרוא ביחד. בספר משולבים אביזרי תלת מימד כדי להמחיש לילד את נושא הספר והעלילה. לכל עמוד בספר ישנה המחשה טקטילית. הכל כדי לאפשר לילדים חווית קריאה שלמה ככל האפשר.
לדוגמא, הסיפור על כספיון. הסיפור מתאר את הרפתקאותיו של דג קטן ששמו כספיון. רוב הילדים יודעים איך נראה דג, הם ראו דגים באקווריום, בטלוויזיה או אולי אפילו בים, עבורם הסיפור הוא על אותו דג ספציפי שנקרא כספיון. עבור ילדים עם לקות ראייה צריך להתחיל צעד אחד קודם, איך נראה דג? ההמחשה תהיה בדמות דג במרקם חלקלק, בצורתו האופיינית של הדג. הדג המומחש יהיה בסביבה המדמה מים, הכל כדי לשאוב את הילד לתוך הסיפור, לתוך עולמו של כספיון. באותו האופן יומחשו הדברים שעוברים עליו. כך לדוגמא, הפגישה עם הכריש, ההמחשה תהיה של כריש, עם השיניים הגדולות והחדות ותמחיש את גודלו ביחס לזה של הדגיג הקטן.
הספרייה המונגשת מאפשרת, בנוסף לחוויית הקריאה עצמה, פיתוח אוריינות והכנה לקריאה בברייל. יש לכך השפעה ישירה גם על ההתפתחות הקוגניטיבית של הילדים ועל הכישורים הלשוניים שלהם. כפי שציינו בעמודים אחרים באתר, ילדים עם עיוורון או לקות ראייה עשויים לצבור עיכובים התפתחותיים הנובעים ממצבם הראייתי, זוהי סיבה נוספת עבורנו לאפשר לילדי אלי”ע את היתרון שבקיומה של ספריה המותאמת במיוחד עבורם.

לתרומה עבור הפעילות לחצו כאן

Skip to content