לקראת ליל הסדר

מכתב להורים שנכתב ע”י גנית שקד עו”ס רחובות לקוית ראייה בעצמה.
לכל אחד מאתנו חוויות וזיכרונות שונים מליל הסדר בילדותו. יש הזוכרים זאת כחוויה משפחתית ונעימה וישנם הזוכרים אווירה מתוחה ואפילו צורמת.

כהורים יש לנו תפקיד משמעותי בתיווך הערב הזה לילדינו ובעיצוב החוויה שיזכרו ממנו.
אספנו כמה דגשים חשובים שיכולים להפוך את ערב החג לנעים יותר עבור ילדיכם וכך גם עבורכם.
ראשית כדאי לערוך עם ילדיכם שיחה מקדימה ובה לתאר להם מה צפוי להתרחש בערב החג. תארו להם בפשטות מהו סדר הדברים וכיצד הם מצופים לפעול בכל שלב. למשל: מתי עליהם לשבת סביב השולחן, לדפדף בהגדה, להמתין בסבלנות לארוחה, מתי יוכלו לקום ולשחק ועוד.
במידה והסדר אינו מתקיים בביתכם, נסו להגיע מוקדם ולערוך לילד הכרות עם הסביבה, עם שולחן החג ועם הדברים שמונחים עליו. ציינו בפני הילד מי האנשים שמשתתפים בסדר ותוכלו לספר גם על סדר הישיבה סביב השולחן.
במידה ואתם יודעים כי הארוחה תתחיל בשלב מאוחר של הערב, כדאי שתדאגו לארוחה קלה לפני תחילת הסדר כך שהילדים יגיעו שבעים וסבלניים יותר.
השתדלו להביא עמכם הגדה נגישה המותאמת לילד בה הוא יוכל לגלות עניין וסקרנות. זכרו שאת הכתוב בהגדה ילדיכם אינם מסוגלים לקרוא וכן אינם מבינים ולכן טבעי שיחושו משועממים בעת הקריאה בה.
שתפו את ילדיכם באופן פעיל בעריכת הסדר ואפשרו לו לראות דברים מקרוב, להרגיש, למשש ולטעום מהברכות ומהיין. בהתאם לגילו וליכולותיו של הילד, תוכלו לאפשר לו לבצע משימות ותפקידים שונים כמו למשל חלוקת מצות למשתתפים.
אפשרו לילדיכם להשתתף בחיפוש האפיקומן. על אף שמדובר במשחק ויזואלי, תוכלו לאפשר לילד לנסות לחשוב ולדמיין היכן הוא מוחבא ועזרו לו להגיע ולחפש במקומות בהם ירצה לחפש. תוכלו גם לסייע לילדיכם להתחבר לילד אחר ולחפש יחד אתו (כמובן שהפרס יהיה כפול!).
ככל שנושא לקות הראייה או העיוורון ידוברו באופן פתוח ונינוח יותר עם הילד, כך גם הסובבים יחושו זאת ויתנהגו יותר בנינוחות עם הנושא.
חשוב שהציפיות שלכם מהילד יהיו ראליות ומותאמות לגילו, לאופיו ולטמפרמנט שלו. ככל שהציפיות שלכם יהיו ראליות יותר, יפחת הסיכוי שתחושו אכזבה בסיומו של הערב.
במידה ולא תהיו שבעי רצון מהתנהגותו של ילדכם, העירו לו באופן עדין ומכבד מבלי להביך אותו בנוכחות אחרים, בדיוק כפי שהייתם רוצים שאחרים יתייחסו אליכם. סדר הפסח הוא אינו הזמן לחנך ובמידת הצורך תוכלו לנהל על כך שיחה רגועה בבית.
מאחלים לכם חג חירות שמח והמשך תקשורת פתוחה ומכבדת עם ילדיכם לא רק בלילה הזה אלא בכל הלילות.[

Skip to content